مهارت‌های متخصص BPM در سال 2022/1401 – بخش 1

یک متخصص BPM در سال جدید چه مهارت‌هایی لازم دارد؟ بخش اول

مانند سال گذشته BPMtips یک مصاحبه با تعدادی از متخصصان و بزرگان حوزه BPM در خصوص مهارت‌های لازم برای یک متخصص BPM در سال جدید میلادی، انجام داده است. توصیه‌ها و پیشنهادات این گروه می‌تواند برنامه مطالعاتی و آموزش سال 1401 ما باشد. چکیده این مصاحبه طولانی در چند بخش در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

Prof. Wil van der Aalst

Prof. Wil van der Aalst
Prof. Wil van der Aalst

ویل ون در آلست، استاد تمام دانشگاه RWTH آخن و رئیس گروه علم فرآیند و داده دانشگاه است. او همچنین دانشمند ارشد در Celonis، و عضو هیئت مدیره دانشگاه تیلبورگ است. او همچنین سمت‌های استادی بدون حقوق در دانشگاه فناوری کوئینزلند (از سال 2003) و دانشگاه فنی آیندهوون (TU/e) را دارد. در حال حاضر، او یکی از اعضای برجسته Fondazione Bruno Kessler (FBK) در ترنتو، مدیر مشترک مرکز RWTH است.

علایق تحقیقاتی او شامل فرآیند کاوی (Process Mining)، شبکه های پتری، مدیریت فرآیند کسب و کار، اتوماسیون گردش کار، شبیه سازی، مدل سازی فرآیند و تحلیل مبتنی بر مدل است. بسیاری از مقالات علمی او به طور گسترده مورد استناد هستند. او یکی از پراستنادترین دانشمندان کامپیوتر در جهان است و طبق Google Scholar بیش از 121000 استناد را به خود اختصاص داده است.

مهارت‌ها، تکنیک‌ها، رفتارها و نگرش‌هایی که می‌تواند به متخصصان BPM کمک کند تا در سال 2022 برای سازمان‌های خود بیشترین ارزش را محقق کنند، چیست؟

مهارت‌های مرتبط با علم داده (Data Science) بسیار مهم است. با این وجود به سرعت مشخص می‌شود که تخصص در یادگیری ماشین (Machin learning) برای حل مشکلات دنیای واقعی کفایت نمی‌کند. تکنیک‌های علوم داده در یک زمینه خاص اعمال می‌شود و نیاز است که با دانش حوزه‌ای که در آن استفاده شده است، ترکیب شود.

فرایند کاوی (Process Mining) می‌تواند مشکلات یادگیری ماشین را برای رفع چالش‌های دنیای واقعی رفع کند. هنگامی که با هزاران جدول در بانک اطلاعاتی یک سیستم ERP مانند SAP و داده‌های اضافی پراکنده در سایر سیستم‌های اطلاعاتی مواجه می‌شوید، نمی‌توان با ایجاد یک شبکه عصبی شروع ویژه‌ای داشت. این شبکه‌ها فقط برای مشکلات بسیار خاص قابل استفاده هستند.

با این حال، با فرایند کاوی می‌توانید کنترل داده‌ها را دوباره به دست آورید و آن را در یک زمینه خاص از کسب و کار استفاده کنید. فرایند کاوی حلقه مفقوده بین تحلیل فرآیند مبتنی بر مدل و تکنیک‌های تحلیل داده‌محور را فراهم کرد. مهارت‌های مرتبط با ترکیب علم داده و علم فرآیند در طول زمان حیاتی‌تر شده‌اند و سال 2022 نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

شیوع COVID-19 نشان داد که داده‌های دقیق برای مدیریت فرایندهای عملیاتی حیاتی هستند. در شرایط اپیدمی زنجیره‌های تامین جهانی غافلگیر شدند و آسیب پذیری‌ها ساز و کارها و فرایندها آشکار شدند. فرایند کاوی می تواند برای ایجاد شفافیت کامل در مورد آنچه در زنجیره تامین اتفاق می‌افتد و توصیه اقدامات مورد نیاز برای رفع مشکلات آن، استفاده شود.

بهترین منابع برای یادگیری این مهارت‌ها چیست؟ (به عنوان مثال کتاب، مقاله، دوره)

چیز جدیدی که در سال 2022 برای افرادی که می‌خواهند BPM (مدیریت فرایند کسب و کار) و فرایند کاوی را شروع کنند بسیار مناسب است، دوره “Process Mining: From Theory to Execution” می‌باشد که در دسامبر 2021 منتشر شد. این دوره رایگان است.

این دوره جدید فرایند کاوی، با هدف پر کردن شکاف بین تئوری فرایند کاوی و کاربرد عملی آن طراحی شده است. پس از گذراندن این دوره فشرده، شرکت کنندگان با روندهای فعلی در فرایند کاوی و اتوماسیون فرایند آشنا می‌شوند. کشف فرایندهای کلیدی و الگوریتم‌های بررسی انطباق را درک می‌کنند و همچنین تکنیک‌های مقایسه‌ای و پیش بینی در فرایند کاوی را مطالعه می کنند که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا تجزیه و تحلیل علت اصلی عملکرد و مشکلات انطباق فرایندها را انجام دهند.

در کنار این دوره، کتاب Process Mining: Data Science in Action. Springer-Verlag، هنوز بدیهی‌ترین مکان برای شروع همگرایی علم داده و علم فرایند به نظر می‌رسد.

کدام مهارت‌ها دیگر نیاز نیستند یا هنوز عملاً قابل استفاده نیستند؟

پاسخ من همان پاسخ سال گذشته است. در واقع تغییر زیادی نکرده است. من احساس می‌کنم که بیشتر مهارت‌های سنتی هنوز مرتبط هستند، اما تأکید و توجه از مدل‌سازی و جمع‌آوری نیازمندی‌ها به مهارت‌های مبتنی بر داده حرکت کرده است. بسیاری از مردم به BPMN، DMN، و CMMN وسواس دارند و در دنیایی خیالی زندگی می کنند که ارتباط زیادی با واقعیت ندارد. تاکید زیاد بر چنین استانداردهایی، بدون توجه به ردپای فرایندهای واقعی، نمی‌تواند به بهبود فرایند واقعی کمک کند.

همچنین، هوش مصنوعی (AI) و یادگیری عمیق (DL) چیزهایی امیدوارکننده بوده‌اند اما غیر واقعی هستند. این واقعیت که شبکه‌های عصبی برای برخی کارها به طرز شگفت‌آوری خوب عمل می‌کنند، به این معنا نیست که می‌توان آن‌ها را برای هر مشکلی، به عنوان مثال، مدیریت فرایند، استفاده کرد.

نقش مهارت‌های مرتبط با فرایند در شرایط جدید ناشی از کرونا چیست؟

با توجه به COVID-19، دیجیتالی شدن فرایندها و روش‌های جدید انجام کار در لیست اولویت‌ها قرار گرفت. فرایندهای ضعیف و زیرساخت‌های قدیمی فناوری اطلاعات مشخص شده‌اند و مردم متوجه شده‌اند که زمان آن رسیده است که در مورد چیزهایی تجدید نظر کنند.

سازمان‌هایی که بر اساس صفحات گسترده (spreadsheets) (همان اکسل خودمان) و نظام‌ها (دستورالعمل‌ها) ساخته شده‌اند، قادر به مقابله با چالش‌های مرتبط با کووید-19 نیستند.

به‌عنوان مثال، ردیابی اینکه آیا مردم دوز سوم یا چهارم را دریافت می‌کنند. اطمینان حاصل کنند که افراد واکسن‌های مناسب را دریافت می‌کنند. به دلیل نام‌ رسمی پیچیده من (نام کامل من “Willibrordus Martinus Pancratius van der Aalst” است)، برنامه‌های کووید که گواهی‌های کووید من را ثبت می‌کنند، نمی‌توانند دو واکسن اول من را با واکسن سوم تطبیق دهند، حتی پس از سه بار صدور مجدد گواهی‌.

Tony Benedict

Tony Benedict
Tony Benedict

تونی بندیکت یک مدیر ارشد عملیاتی است که بیشتر به خاطر تغییر سازمان ها، بهبود تعالی عملیاتی و سودآوری شهرت دارد. اخیراً، او به عنوان معاون موقت عملیات برای Rising Pharma کار می‌‌کرد و تمام مراحل ادغام پیچیده 200 میلیون دلاری، پس از ادغام 2 شرکت خریداری شده (36 CMOs، 2 3PLs) را در یک بازه زمانی کوتاه مدیریت کرد.

بندیکت قبلاً در HonorHealth به عنوان معاون رئیس تدارکات و زنجیره تامین کار می کرد که در آنجا مسئول بیش از 600 میلیون دلار در مدیریت هزینه‌ها بود. او پیش از این مدیر ارشد اطلاعات، معاون زنجیره تامین Tenet، و معاون زنجیره تامین سیستم‌های بهداشتی پیشتاز در شبکه بهداشت اجتماعی Abrazo در آریزونا بود.

او در حال حاضر به عنوان مدیر و رئیس هیئت مدیره انجمن بین‌المللی حرفه‌ای‌های مدیریت فرایند کسب‌وکار مشغول به کار است و یکی از نویسندگان مجموعه دانش عمومی مدیریت فرایند کسب‌وکار نسخه‌های ۲، ۳ می‌باشد.

مهارت‌ها، تکنیک‌ها، رفتارها و نگرش‌هایی که می‌تواند به متخصصان BPM کمک کند تا در سال 2022 برای سازمان‌های خود بیشترین ارزش را محقق کنند، چیست؟

من مهارت‌هایی برای تفکر سیستمی از نقطه نظر یکپارچه‌سازی، را اضافه می کنم. منظور از آن چیست؟ 10 عنصر اصلی قابلیت (دارایی) در هر سازمانی وجود دارد. اصطلاح قابلیت که اغلب استفاده می‌شود (استفاده نادرست می‌شود) بیشتر به فناوری اشاره می‌کند یا روی آن تمرکز می‌کند. در حالی که فناوری یکی از عناصر اصلی قابلیت‌های سازمان است و به هیچ وجه مهمترین آن نیست.

در مرکز (تصویر) امکانات و دارایی هر سازمان، تجربه مشتری قرار دارد. پیرامون آن عملکرد و بهره‌وری کسب و کار، سپس فرایند و داد‌های سازمان می‌باشد. آنچه این عناصر را به صورت متمرکز هدایت می کند استراتژی، ساختار سازمانی و سرمایه انسانی است. این 3 عنصر قابلیت‌‌ها و دارائی‌های اولیه‌ای هستند که می توانید آنها را کنترل کنید. جایی که بیشترین تغییر اتفاق می‌افتد. هر چه برای پشتیبانی از تجربه مشتریان لازم است، می‌توانید در این قسمت‌ها بوجود بیاورید.

فرایند و داده‌ها همان چیزی است که سازمان‌ها برای دستیابی به نتایج/اهداف از آنها استفاده خواهند کرد. فناوری و زیرساخت سرمایه‌گذاری‌ هستند. به عنوان بخشی از برنامه کلی سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این حال، یکپارچگی 7 مورد اول در لیست، چیزی است که بیشترین ارزش را ایجاد می‌کند. اگر بیش از حد روی یک (فناوری) یا دو عنصر، بدون ادغام سایرعناصر تمرکز کنید، ریسک شکست افزایش می یابد. 70 درصد تحولات حتی پس از 20 سال تلاش هنوز با شکست مواجه می شوند.

مهمترین مهارت برای یک متخصص BPM هم در حال حاضر و هم در آیند،‌ ادغام 10 عنصر اصلی قابلیت/دارایی یک مجموعه، به منظور متحول کردن واقعی کسب و کارها خواهد بود. این ده دارایی عبارت است از

 1. تجربه مشتری
 2. استراتژی
 3.  بهره‌وری و عملکرد کسب و کار
 4. فرایند کسب و کار
 5. اطلاعات
 6. ساختار سازمانی
 7. سرمایه انسانی
 8. زیرساخت‌های پشتیبانی
 9. فناوری
 10. خط مشی و قوانین

 

Burlton Hexagon

Lloyd Dugan

Lloyd Dugan
Lloyd Dugan

لوید دوگان به عنوان یک پیشرو در توسعه و استفاده از زبان‌ها و ابزارهای مدل‌سازی شناخته شده است که از سطح EA و BA تا BPM، Case Management و SOA را پوشش می‌دهند. او در استفاده از زبان‌های استاندارد برای توصیف فرایندها، سیستم‌ها و خدمات تجاری، به ویژه BPMN، CMMN و DMN تخصص دارد.

او به وزارت دفاع و مشاوران بزرگ ایالات متحده خدمات آموزش BPMN 2.0 ارائه کرده است. او نزدیک به 30 سال تجربه همکاری با مشتریان بخش دولتی و خصوصی دارد و دارای مدرک MBA از دانشکده تجارت فوکوا در دانشگاه دوک است.

او سخنران کنفرانس‌های ملی و بین المللی در زمینه BPM، BPMN، Case Management، SOA و BA است. او نویسنده کتاب‌هایی در مورد BPM، BPMN، و BA است.

مهارت‌ها، تکنیک‌ها، رفتارها و نگرش‌هایی که می‌تواند به متخصصان BPM کمک کند تا در سال 2022 برای سازمان‌های خود بیشترین ارزش را محقق کنند، چیست؟

متخصصان BPM باید درک خود را از رشته‌های مرتبط از جمله مفاهیم اصلی، تکنیک‌های مدل‌سازی و متدولوژی‌ها گسترش دهند. تلاش کنند مدل‌سازی فرایند و تحلیل‌های مربوط به BPM را عمیق‌تر و معنادارتر انجام دهند و از تاثیر فناوری‌های نوظهور و در حال توسعه آگاه باشند.

مدل‌سازان فرایند باید نحوه تعریف دامنه‌ فرایندها و فعالیت‌ها را بهبود بخشند که منجر به همسویی BPM با کسب و کار شود. این مهم نیازمند یک رویکرد بین رشته‌ای، برای ارائه راهکار با ارزش معنادار و پایدار در حوزه کسب و کار یا فناوری است. OMG باید در سال جاری یک استاندارد معماری کسب و کار منتشر کند که تحقق این امر تهسیل شود. متخصصان BPM باید در این مسیر با هر سطح توان و دسترسی، همکاری کنند.

استفاده یکپارچه از زبان‌های موجود برای مدل‌سازی رفتارهای عملیاتی (DMN / CMMN / BPMN) به آرامی اما به‌طور اجتناب‌ناپذیری مورد استفاده عمومی قرار می‌گیرد. کار BPM می تواند (و باید) به اندازه هر رشته مهندسی سخت و پربار باشد، اما این تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که متخصصان BPM کار خود را ضروری بدانند و بتوانند ضرروی بودن آن را ثابت کنند.

RPA به تکامل خود ادامه می‌دهد اما فناوری‌های نسل اول خودکارسازی از طریق حذف کارهای روتین تکراری در حال حاضر، تأثیر خود را به حداکثر رسانده است. بنابراین ادغام یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به عنوان فناوری‌های نسل دوم، در رتبه بعدی قرار دارند.

 

بهترین منابع برای یادگیری این مهارت‌ها چیست؟ (به عنوان مثال کتاب، مقاله، دوره)

یادگیری خوب BPM واقعی از نظر آموزش و تجربه معادل آموزش پیشرفته MBA است. این مستلزم یک هدف جدی و تعهد برای یادگیری از طریق انجام و تکرار است. چندین وب سایت وجود دارند که آموزش‌های مرتبط ارائه می‌دهند (از جمله bpmtips.com) که برخی از آنها مشمول پرداخت هزینه است، در حالی که برخی دیگر اساساً رایگان هستند. تعداد زیادی منابع برای فهرست کردن در اینجا وجود دارد، اما من از BPM.com و BusinessProcessIncubator.com نام خواهم برد.

کتاب‌ها و مقالات نیز به طور گسترده در دسترس هستند و بیش از حد قابل ذکر هستند. آنچه من پیشنهاد می‌کنم این است که فرد به دنبال مطالب مرجع باشد. در نهایت، گواهینامه‌های بین‌اللملی یادگیری بیشتر برای پزشکان مهم است تا بازار.

تغییرات مرتبط با کووید در محیط کسب و کار، چگونه بر کار متخصصان BPM تأثیر گذاشت؟

کووید کمر مدل قدیمی استخدام را شکسته است. حالا همه ما به وضوح می دانیم که کار از راه دور (از خانه) نه تنها قابل انجام است، بلکه می تواند موثر باشد. ما همچنین به وضوح می دانیم که فقط کارگران و متخصصان خاصی می‌توانند از این شرایط بهره‌مند شوند و کارگران خط‌های تولید و کارکنانی که برای انجام کارشان نیاز به حضور در یک موقعیت فیزیکی خاص دارند نمی‌توانند، این از شرایط استفاده کنند.

این شرایط برای متخصصان BPM به این معنا است که علم و دانش لازم برای چگونگی تجهیز یک نیروی کار متخصص یا به عبارتی کارمند دانش محور، برای کار از راه دور یک ضرورت است. اما راه‌حل‌هایی برای کار از راه دور سایر کارگران و کارکنان همچنان مورد نیاز است. در غیر این صورت، شکاف طبقاتی که در حال حاضر وجود دارد و بد است، بیشتر و  بدتر خواهد شد. BPM نباید به این نابرابری بیفزاید، بلکه باید برای کاهش آن تلاش کند و بداند که راه حل‌های ارائه شده حتما عواقبی دارند.

مهدی عامری

مهدی عامری

مشاور و مدرس دوره‌های مدریت فرایند کسب و کار (BPM)، مربی و مشاور OKR

اشتراک‌گذاری مطلب

4 پاسخ

 1. سلام
  مطالب جالبی ارائه شده است
  دوره های معرفی شده بسیار عالیست به ویژه دوره فرایندکاوی
  چنانچه کتاب و مستندات آموزشی در اختیار قرار گیرد اثربخشی بیشتری خواهد داشت. من کتاب فرایند کاوی را نیاز دارم اگر موجود باشد.

 2. درود
  مطالب جالبی ارائه شده است
  دوره های معرفی شده بسیار عالیست به ویژه دوره فرایندکاوی
  چنانچه کتاب و مستندات آموزشی در اختیار قرار گیرد اثربخشی بیشتری خواهد داشت. من کتاب فرایند کاوی را نیاز دارم اگر موجود باشد.

  1. جناب نوری،
   باسلام و احترام
   در مورد فرایند کاوی دو کتاب هستند که می‌تواند دانش شما رو نسبت به فرایند کاوی عمیق کند. مطالعه یکی از این دو کتاب کافی است و می‌تواند زمان استفاده از ابزارهای فرایند کاوی دید عمیق‌تر به شما بدهد
   Process Mining: Data Science in Action 2nd ed. 2016 Edition
   by Wil M. P. van der Aalst (Author)

   Process Mining
   Discovery, Conformance and Enhancement of Business Processes
   Authors (view affiliations)
   Wil M. P. van der Aalst

   نسخه PDF هر دو با کمی جستجو در وب در دسترس می‌باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − = 16